ZIMNÉ PNEUMATIKY

Prezúvanie pneumatík je základnou zásadou bezpečnej jazdy. Celoročné pneumatiky nie sú účinné za extrémnych poveternostných podmienok – neexistuje pneumatika, ktorá by mohla zaistiť optimálne parametre riadenia vozidla zároveň pri teplote -20 ° C a 7° C. Preto ak sa jeseň končí, odporúča sa zmenu pneumatík za zimné.

Pneumatiky by sa mali prezuť za zimné ak priemerná denná teplota klesne na 7° C. To znamená, že v najbližších dňoch môže sa objaviť mraz a sneh a za takýchto podmienok letné pneumatiky nezaistia pohodlie a bezpečnosť jazdy. Dokázalo sa, že auto vybavené zimnými pneumatikami sa zastaví na zasneženej ceste oveľa rýchlejšie ako auto s letnými pneumatikami.

Zimné pneumatiky – konštrukcia, ktorá zabezpečí optimálne parametre

Zimné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnej gumovej zmesi, ktorá im poskytuje optimálnu flexibilitu pri nízkych teplotách. Syntetická guma, sadze a oxid kremičitý v nich obsiahnuté hrajú dôležitú úlohu. V letných pneumatikách sa používa tušia guma, odolná voči vysokým teplotám, ale táto sa rýchlo vytvrdzuje za studena. Vtedy stráca priľnavosť, čo prispieva k šmyku. Čo je dôležité - zimné pneumatiky pri vysokých teplotách tiež menia svoje vlastnosti - sú príliš mäkké. Vozidlo nie je stabilné a pneumatiky sa veľmi rýchlo opotrebujú.

Dezén behúňa na zimných pneumatikách

Zimné pneumatiky sa od letných tiež líšia tvarom behúňa - majú početné široké drážky a až päťkrát viac lamiel. Výsledkom je, že efektívne odvádzajú veľké množstvo vody, snehu a snehovej kaše. To spôsobuje, že sú menej vystavené aquaplaningu, tj. strate priľnavosti kvôli vysokej rýchlosti na mokrej vozovke.

Dezén behúňa zimnej pneumatiky je tiež oveľa hlbší ako v prípade letnej pneumatiky. To zaručuje lepšiu priľnavosť k vozovke pokrytej snehom alebo blatom (behúň lepšie "sa zahryzne" do snehu). Dbajte tiež na hĺbku behúňa v prípade pneumatiky, ktorá sa používa v niekoľkých ročných obdobiach - nesmie byť menšia ako 4 mm. Pod touto hodnotou pneumatiky neposkytujú dostatočnú bezpečnosť.

Pamätajte však, že pneumatika nezaručuje optimálne vlastnosti pri jazde po ceste s ľadom. V tomto prípade budú fungovať iba reťaze naložené na kolesá.

Aké pneumatiky – širšie alebo užšie?

Servisná knižka vozidla obsahuje informácie o odporúčanej veľkosti (vrátane šírky) zimných pneumatík, ktoré by mali byť namontované vo Vašom vozidle. Toto sa nazýva schválená veľkosť. Niektorí výrobcovia však umožňujú niekoľko možností - širšie alebo užšie pneumatiky.

Čím je pneumatika užšia, tým je kontaktná plocha s vozovkou menšia. Užšie pneumatiky budú fungovať dobre na podklade:

  • tvrdom a klzkom (napr. na vozovke s ujazdeným snehom),
  • pokrytým vodou,
  • nerovnomernom, s povrchom v zlom stave.

Pre širšie pneumatiky je tlak rozptýlený. Vďaka tomu zabezpečia dobré uchopenie na klzkých povrchoch (napr. na voľnom snehu alebo snehovej kaši). Výber veľkosti zimných pneumatík závisí predovšetkým od podmienok, za ktorých sa najčastejšie pohybujete. Je to teda istý