Význam značenia na pneumatikách – sprievodca technickými údajmi o pneumatikách, ktoré sa vyplatí poznať

Byť schopný rozlíšiť zimné pneumatiky od letných a nájsť meno výrobcu nie je dosť pre zodpovedné rozhodnutie o nákupe pneumatík. Značenia pneumatík často vodiča mätú, ale žiadne z nich nie je možné ignorovať, pretože môžu ovplyvniť pohodlie a bezpečnosť jazdy. Aby ste sa vyhli nebezpečnej chybe, prečítajte si tento článok celý.

Značenie pneumatík sa nachádza na oboch bočných stranách pneumatík. Niektorým z nich, napr. symbolu snehovej vločky, ktorý označuje zimné pneumatiky, je možné rozumieť, bez toho, aby ste si ich museli vyhľadávali v špeciálnom súhrne. Ale podrobnejšie informácie
o konštrukcii pneumatiky pre osobné autá sú vyjadrené pomocou značení, ktorým je zložitejšie porozumieť.

Ako sa v týchto značeniach pneumatík pre osobné autá vyznať? Nižšie vysvetľujeme tie najdôležitejšie značenia pneumatík – pokiaľ ich poznáte, môžete urobiť informované rozhodnutie o nákupe zimných či letných pneumatík.

1.      Rozmery pneumatík pre osobné autá

Značenie, ktoré určuje rozmery pneumatík, sa nachádza blízko vzoriek. Informácie
o rozmeroch pneumatík pre osobné autá sa spoločne s informáciami o výrobcovi pneumatík obvykle uvádzajú najväčším písmom. Značenie, ktoré vypovedá o veľkosti danej pneumatiky, vyzerá nasledovne:

205/55 R15

  • 205 značí šírku prierezu pneumatiky vyjadrenú v milimetroch,
  • 55 – pomer strán pneumatiky, tzn., pomer výšky pneumatiky k jej šírke vyjadrený
    v percentuálnej hodnote,
  • R – konštrukcia pneumatiky (v tomto prípade ide o pneumatiku s radiálnou konštrukciou, ktorá sa bežne používa v osobných autách),
  • 15 – značí priemer ráfika (v palcoch), ktorý je možné na túto pneumatiku nasadiť.

Hodnoty rozmerov pneumatiky sa uvádzajú pospolu z konkrétneho dôvodu. Úzko spolu súvisia a podľa nich sa určuje, aké ráfiky a puklice je možné na koleso namontovať. Preto sa šírka pneumatiky prevádza na pomer a pomer na veľkosť ráfika. Pri výbere ráfika potom nesmiete zabudnúť skontrolovať jeho šírku, pretože musí presne zodpovedať šírke pneumatiky.

2.      Dátum výroby pneumatiky

Byť schopný rozlúštiť informácie o veku pneumatík sa hodí, keď napríklad chcete skontrolovať stav pneumatík auta, ktoré chcete kupovať. Značenie pneumatík, ktoré obsahuje informácie o dátume výroby pneumatiky je reťazec 12 znakov, ktoré začínajú písmenami DOT (skratka pre ministerstvo dopravy, z anglického Department of Transportation). Prvých 8 číslic značí kód, ktorý označuje továreň, v ktorej boli pneumatiky vyrobené, kód veľkosti a kód vzoriek.

Informácia o dátume sa skrýva v posledných 4 čísliciach celého radu, z ktorých prvé dve (napr. 11) značí týždeň, zatiaľ čo posledné dve (napr. 16) značí rok výroby. Čísla „1116“ teda znamenajú, že pneumatika bola vyrobená 11. týždeň roka 2016.

3. Index nosnosti a rýchlosti pneumatiky

Ďalšie dve značenia, ktoré sa na pneumatikách objavujú tiež spoločne a, čo je dôležité, podliehajú poľským zákonom. Index nosnosti pneumatík osobného auta značí maximálnu nosnosť (vyjadrenú v kilogramoch) povolenú pre konkrétnu pneumatiku pri jazde maximálnou rýchlosťou stanovenou výrobcom. Podľa predpisov musí index nosnosti zodpovedať ¼ celkovej maximálnej povolenej hmotnosti vozidla.

Index rýchlosti pneumatiky potom určuje maximálnu konštantnú rýchlosť, ktorou sa môže auto s touto pneumatikou pohybovať. Hodnota indexu rýchlosti pneumatiky by sa mala prinajmenšom rovnať maximálnej rýchlosti odporúčanej výrobcom auta. Index nosnosti sa značí číslom s dvoma číslicami (60 – 115) a index rýchlosti je vyjadrený jedným písmenom. Aby ste zistili, aké hodnoty zodpovedajú konkrétnemu značeniu pneumatiky, sa však musíte pozrieť na špeciálnu tabuľku. Napríklad 94H znamená, že jedna pneumatika unesie váhu až do 640 kg pri jazde s maximálnou rýchlosťou 210 km/h.

4. Maximálny tlak pneumatiky

Značenie udávajúce maximálny tlak pneumatiky („MAX PRESS“ alebo „MAX INFLATION“) stanovuje najvyšší tlak, ktorý pneumatika znesie „za studena“, teda najmenej jednu hodinu po poslednej jazde. Hodnota maximálneho tlaku pneumatiky sa môže vyjadriť
v kPA (100 kPa =1 bar) alebo PSI (14,5 PSI = 1 bar) a niektorí výrobcovia uvádzajú obe hodnoty.

Upozornenie: maximálny tlak pneumatiky nie je rovnaký ako odporúčaný tlak vzduchu v pneumatikách. Odporúčaný tlak vzduchu v pneumatikách by sa mal pravidelne kontrolovať, aj s pomocou moderných technológií ako je TMPS – systém kontroly tlaku
v pneumatikách, z anglického tyre pressure monitoring system.

5. Príslušné schválenie (homologácia)

Na rozdiel od značenia pneumatík, ktoré označujú homologáciu kompatibilnú s danou značkou auta, riadne schválenie (homologácia) je veľmi dôležitým faktorom. Potvrdzuje, že pneumatiky môžu byť servisované naprieč celou Európskou úniou. Skutočnosť, že je daná pneumatika riadne schválená, je označená písmenom E a číslom, ktoré ukazuje, ktorá krajina vydala povolenie pre servisovanie danej pneumatiky.

Zvyšok viditeľných značení pneumatík súvisí buď s konkrétnymi špecifikáciami pre daný typ pneumatík (pneumatiky s vyznačeným smerom majú šípku, ktorá značí smer pohybu pneumatiky) alebo ... sa nimi nemusíte zaoberať, pretože neobsahujú žiadne relevantné informácie (napr. slovo „tubeless“ značí, že pneumatika je bezdušová).