Typy pneumatik a běhounů - přizpůsobte pneumatiky vašemu vozidlu

Pri výbere pneumatík pre automobily musíte vziať do úvahy viacero faktorov a nemali by ste sa oklamať nízkou cenou alebo reklamnými trikmi výrobcov. Na trhu sú stovky pneumatík pre automobily, ale vďaka príslušným znalostiam sa nestratíte v bludisku ponúk a poskytnete sebe a vašej rodine množstvo komfortných jázd.

Jeden zo signálov, ktoré by vás mali priviesť k nákupu nových pneumatík, je príliš nízka hĺbka dezénu (asi 3 mm pre letné pneumatiky a 4 mm pre zimné pneumatiky). Stojí za to vedieť, ako merať hĺbku dezénu. Osobné pneumatiky majú vplyv na bezpečnosť jazdy na toľkých úrovniach, že nestojí za to sa niekam ponáhľať. Čiastočne preto, lebo rozhodujú o:

  • bezpečnom vedení vozidla na ceste,
  • brzdnej dráhe vozidla,
  • spotrebe paliva pri jazde,
  • všeobecnom jazdnom komforte (najmä vplyv na objem vozidla).

Aké sú typy pneumatík pre cestujúcich? Vzhľadom na to, aké majú vlastnosti rozlišujeme pneumatiky pre rôzne typy automobilov? Prečítajte si a vyberte pneumatiky, ktoré dokonale zodpovedajú vašim štyrom kolesám

Behúň (dezén) pneumatiky - rôzne typy

Pri výbere pneumatík je potrebné venovať veľkú pozornosť vzorke behúňa pneumatiky, tj. Časti, ktorá bude mať vždy priamy kontakt s vozovkou. Vzhľadom na dezén určujeme 3 základné typy behúňov - behúne symetrické, asymetrické a smerové:

Smerový behúň - pneumatiky s týmto behúňom sa zvyčajne používajú na športových vozidlách. Drážky behúňa tvoria tvar písmena ""V"", vďaka ktorému pneumatika dokonale odvádza vodu a minimalizuje jav aquaplaningu. U týchto pneumatík bude vždy uvedený smer otáčania pneumatík;

Symetrický dezén - vnútorná a vonkajšia strana behúňa má rovnaký vzor (tj zrkadlový.). Tento typ konštrukcie sa používa v pneumatikách pre malé a kompaktné automobily. Symetrický behúň sa tiež často vyskytuje u celoročných pneumatík). Pri pneumatikách so symetrickým behúňom obvykle nie sú žiadne informácie o smere otáčania (v žiadnom smere);

Asymetrický dezén - smer otáčania behúňa pneumatiky je označený ako na vonkajšej, tak aj na vnútornej strane pneumatiky. Vonkajšia časť behúňa je zodpovedná za ťah a bočnú priľnavosť na suchom povrchu, zatiaľ čo vnútorná časť zodpovedá odtoku vody pozdĺžnymi a priečnymi drážkami. Asymetrické pneumatiky sú najčastejšie zvolené pneumatiky pre osobné automobily, pre ich univerzálny charakter a vynikajúce vlastnosti na mokrej i suchej vozovke.

Na trhu existujú aj pneumatiky s označením ""M + S"" (blato a sneh), ktorý sa vyznačuje širokými blokmi dezénu a hlbšími drážkami .. Treba mať však na pamäti, že sa nejedná o typické zimné pneumatiky - vhodnosť behúňa len za určitých poveternostných podmienok, rozhoduje podstatne viac ďalších faktorov.

Konštrukcia pneumatík - ako ovplyvňuje výber pneumatík?

Vzhľadom na konštrukciu pneumatiky pre osobnú dopravu rozlišujeme dva typy: radiálne a diagonálne. Prakticky všetky pneumatiky pre osobné automobily majú radiálnu konštrukciu, tj. Vrstvy osnovného kordu sú usporiadané radiálne. Táto pneumatika má veľmi dobrý výkon pri vysokých rýchlostiach vďaka tuhosti a stabilite a väčšiu kontaktnú plochu s vozovkou.

 

Diagonálne pneumatiky sú zriedkavé pri osobných automobiloch, s výnimkou starožitných automobilov a terénnych vozidiel. Vzhľadom na ich štruktúru (vrstvy kostry sú usporiadané v priečnom smere) je diagonálna pneumatika odolnejšia mechanickému poškodeniu, najmä na bočných stenách. Bohužiaľ, diagonálne pneumatiky sú ťažšie a menej stabilné pri rýchlej jazde.

Správna konštrukcia pneumatík môže tiež ovplyvniť jeho užitočnosť po poškodení (defekte). V súčasnej dobe sú na trhu k dispozícii 2 technológie výroby pneumatík, ktoré vám umožňujú pokračovať v jazde po strate tlaku v pneumatike:

  • samolepiace pneumatiky - v prípade, že dôjde k priepichu vnútri pneumatiky, samolepiaca látka starostlivo utesňuje otvor, čím zabraňuje strate vzduchu;
  • Pneumatiky Run Flat - vďaka vystuženej bočnej stene a správne navrhnutej konštrukcii a zmesi, môžete po prepichnutí takýchto pneumatík jazdiť ďalších 80 km pri maximálnej rýchlosti 80 km / h.

Veľkosť pneumatiky - na čo pamätať pri výbere pneumatík?

Na rozdiel od vonkajšieho vzhľadu, nie je veľkosť pneumatiky tak obtiažnym aspektom pri výbere pneumatík. Prečo? Pretože pri nákupe pneumatík je veľmi ťažké urobiť chybu. Nezabudnite dodržiavať pokyny výrobcu vozidla v príručke, ktorá je dodaná k vozidlu. Veľkosť pneumatiky (priemer) musí vždy zodpovedať veľkosti ráfika.