Tlak v pneumatikách – ako zistiť správnu hodnotu tlaku v pneumatikách?

Primeraný tlak v pneumatikách ovplyvňuje priľnavosť, predlžuje životnosť pneumatík a zaisťuje patričný stupeň valivého odporu. Navyše zaručuje väčšiu bezpečnosť jazdy
a pohodlie a pomáha i znižovať náklady auta na prevádzku. Preto by pre každého vodiča malo byť kľúčové poznať správnu hladinu tlaku v pneumatikách. Zistite, ako si overiť správnu hodnotu tlaku.

Hodnota tlaku v pneumatikách môže byť vyjadrená niekoľkými spôsobmi. Najčastejšie sa vyjadruje v baroch [bar]. Používajú sa však i iné jednotky. Nižšie zistíte, ako sa v nich správne orientovať:

Tlak v pneumatikách auta sa určuje v:

  • technických atmosférach [at] – 1 at je približne 1 bar,
  • kilopascaloch [kPa] – 100 kPa zodpovedá rovnakej hodnote ako 1 bar. Odporúčaný tlak 300 kPa znamená, že tlak vo vašich pneumatikách by mal byť na úrovni 3 barov.

Teraz keď už poznáte rôzne jednotky tlakov, ktorými sa udáva tlak v pneumatikách, môžete pokračovať ďalej k praktickým kontrolám ich optimálnych hodnôt.

Tlak v pneumatikách auta – kam sa máte pozrieť na správnu hodnotu?

Všetky odporúčané hladiny tlaku môžete zistiť už vo fáze nákupu pneumatík. Všetko, čo preto musíte urobiť, je požiadať predajcu alebo obchodníka s autami o tabuľky tlakov odporúčaných pre rôzne modely pneumatík a áut.

Pokiaľ v najbližšej dobe neplánujete návštevu servisného centra, pneuservisu alebo obchodníka s autami, ktorý má autodielňu, môžete si tlak v pneumatikách skontrolovať sami. Proste sa len poriadne pozrite na značky, ktoré sú na bočných stranách pneumatík. Číslo, ktoré je napísané za vyrazeným nápisom „MAXIMÁLNY TLAK“ je maximálny tlak, ktorý je pneumatika schopná zniesť.

Uvedomte si, že maximálny tlak pneumatiky nie je to isté ako odporúčaná hladina tlaku!

Maximálny tlak je najvyšší tlak, ktorý pneumatika vydrží. Keď túto hranicu prekročíte (alebo budete jazdiť s príliš nízkym tlakom), bude to pre vodiča značne nepohodlné a pneumatiky by mohli dokonca aj samovoľne prasknúť.

Pokiaľ chcete zistiť, aký je optimálny (a najbezpečnejší) tlak pneumatík pre vaše auto, nájdite výrobný štítok vášho vozidla, na ktorom je tabuľka s hodnotami tlaku. Podľa modelu vozidla by mohol byť na stĺpiku auta, zvnútra na dverách pri vodičovi, na uzávere palivovej nádrže alebo v batožinovom priestore auta.

Na štítku nájdete tieto informácie:

  • či musí byť tlak rovnaký pre predné aj zadné kolesá,
  • aký je správny tlak v pneumatikách pre auto s menším a väčším nákladom,
  • aký je správny tlak pre rezervu.

Ako skontrolovať hladinu tlaku v pneumatikách

Nové autá sú obvykle vybavené senzormi tlaku v pneumatikách. Keď senzory fungujú na základe priameho systému, sú nainštalované vo vnútri kolies, čo umožňuje okamžite zasielať informácie o akomkoľvek znížení tlaku v pneumatikách do palubného počítača. Vďaka tomu vie vodič presne, ktorá pneumatika potrebuje servis a je potrebné ju dofúkať.

Senzory, ktoré fungujú na princípe sprostredkovaného systému závisia na senzoroch systémov ABS a ESC (elektronické kontroly stability). Keď klesne tlak v pneumatikách, rozsvieti sa kontrolka tlaku v pneumatikách. Potom by ste mali zastaviť napríklad na čerpacej stanici, použiť merač tlaku a skontrolovať množstvo vzduchu v každej z pneumatík
a k dosiahnutiu správnej hladiny tlaku vzduchu použiť kompresor.

Kontrolovanie tlaku v pneumatikách – ako často by ste mali hladinu tlaku
v pneumatikách kontrolovať?

Nakoľko tlak v pneumatikách auta značne ovplyvňuje kvalitu a bezpečnosť jazdy, mal by sa pravidelne kontrolovať. Skontrolujte tlak raz za mesiac pomocou svojho vlastného náradia alebo prístrojov, ktoré sú prístupné na mnohých čerpacích staniciach alebo pneuservisoch. Tiež sa vyplatí skontrolovať tlak v pneumatikách pred dlhou cestou.

Tlak v pneumatikách sa tiež kontroluje pri každej ich výmene v servisných centrách FirstStop. Pamätajte na to, že akékoľvek chyby na vašom aute, aj tie drobné ako je opotrebovanie vzorky pneumatiky, majú veľký vplyv na váš vodičský zážitok. Dobré
a efektívne pneumatiky značne zvýšia vašu bezpečnosť na ceste.