TIPY NA BEZPEČNOSŤ JAZDY V ZIME

Ste pripravení čeliť nebezpečenstvu jazdy v zime? Vodiči by si mali každoročne cvičiť svoje zručnosti jazdy v zimnom období a pamätať si na tieto jednoduché tipy na zimnú jazdu.

ODSTRÁŇTE Z VOZIDLA VŠETKY POZOSTATKY

Než sa dostanete za volant, je dôležité aby ste odstránili všetok sneh a ľad z čelných skiel, okien, vrchov a bokov Vášho vozidla - áno, všetok! Nezabudnite odstrániť akýkoľvek ľad, ktorý blokuje výfukové potrubie, aby nedošlo k úniku výparov späť do vozidla.

ZARAĎUJTE NÍZKY PREVODOVÝ STUPEŇ PRI JAZDE DO KOPCA

Nízke prevody ponúkajú väčšiu trakciu na kopcoch. Počas zimného obdobia meňte svoju rýchlosť a prevodové stupne veľmi opatrne, aby ste maximalizovali trakciu a minimalizovali hrozbu šmyku. To tiež znamená, že by ste skoro nikdy nemali používať tempomat na snehu alebo na ľade.

JAZDITE POMALY A NECHAJTE VÄČŠIU BRZDNÚ DRÁHU

Dokonca aj pri snehových pneumatikách môže Vaše vozidlo vyžadovať väčšiu vzdialenosť na zastavenie sa, než za suchých podmienok. Dobrým pravidlom je nechať trojnásobok brzdnej dráhy na snehu alebo na ľade, v porovnaní do tej na suchej vozovke. Nadmerné rýchlosti sťažujú dosiahnutie tohto cieľa. Nezastavujte sa, ak nemusíte, najmä na kopcoch. Čím častejšie sa začínate pohybovať po úplnom zastavení sa, tým častejšie riskujete uviaznutie.

NEJAZDITE, AK NEMUSÍTE

Ak nemusíte jazdiť po snehu, nerobte to. To je nebezpečné. Ak však niet inej možnosti, zostaňte na ceste sústredení a pripravte sa na nečakané nebezpečenstvo. Skontrolujte aj predpoveď počasia. Ak budete vedomí podmienok, ktorým budete čeliť, určite budete sa schopní sa správne pripraviť.

DÁVAJTE POZOR NA POĽADOVICU

Môže vyzerať ako kaluž, ale nie je. To je ľad. A môže spôsobiť, že stratíte kontrolu. Pamätajte si, že ak vozovka vyzerá ako hladká, s veľkou pravdepodobnosťou je to poľadovica. Udržujte pomalú rýchlosť a otestujte akékoľvek možné poľadovice miernym otočením kolies alebo ľahkým brzdením.

POZNAJTE ZÁSADY JAZDY PRI ŠMYKU

Ak dostanete šmyk na predných alebo zadných kolesách, nasledujúce postupy Vám pomôžu opäť získať kontrolu nad Vašim autom:

Zdvihnite nohy z pedálov. Ani plynový pedál, ani brzda nepomôže pri šmyku. Ak niečo, mohli by to ešte zhoršiť. Jemne riaďte v smere, v ktorom chcete ísť. Pri šmyku sa bežne odporúča „riadenie v smere šmyku“, ale ak je to ozajstný šmyk, môžete v tejto situácii nemať čas na opatrné myslenie.

Keď vozidlo opäť získa trakciu, jemne stlačte brzdy alebo plynový pedál. Postupy pri šmyku predných kolies sa mierne líšia od postupov pri šmyku zadných kolies. Pri šmyku predných kolies, jemné stlačenie brzdy Vám pomôže znovu získať kontrolu. Avšak pri šmyku zadných kolies, pomalé stlačenie plynového pedálu Vám pomôže dosiahnuť ten istý cieľ.

Postupy pri šmyku celého vozidla sú podobné. Odstráňte nohy z pedálov a jemne riaďte v