Skladovanie a výmena pneumatík – dôležité fakty

Podľa policajných správ je jednou z najčastejších príčin nehôd na cestách zlý technický stav jedného zo zúčastnených vozidiel, vrátane zlého stavu pneumatík. Tieto výsledky jasne ukazujú, že pneumatiky majú veľký vplyv na bezpečnosť na cestách. Aby pneumatiky plnili svoje základné funkcie, musíte sa uistiť, že sú správne namontované, vymieňané a skladované.

Každá závažná udalosť alebo nebezpečná situácia môže začať sledom úplne drobných problémov – vrátane problémov súvisiacich s pneumatikami. Správny spôsob skladovania
a správna montáž pneumatík zvýši bezpečnosť vodiča a predĺži životnosť vašich pneumatík. Aké informácie sa vyplatí si pamätať? Prečítajte si zvyšok článku a zistite, čo potrebujete vedieť o výmene a skladovaní pneumatík.

Skladovanie pneumatík – skladovanie pneumatík na zimu alebo na leto doma alebo
v servisnom centre

Správne by sa pneumatiky na auto mali skladovať v kontrolovateľných podmienkach. Ideálne miesto, kde pneumatiky skladujete, by malo byť:

 • chladné, najlepšie s teplotou pod 25°C, suché a primerane vetrané,
 • bez priameho prístupu k slnečnému svetlu a ozónu, ktorý má negatívny dopad na odolnosť gumy.

Podmienky skladovania pneumatík majú veľký vplyv na následné vlastnosti pneumatiky. Pneumatiky, ktoré boli skladované v zlých podmienkach, napr. vonku alebo pod váhou ďalších pneumatík, sa môžu zdeformovať a spôsobiť vibrácie auta pri jazde.

Chcete vedieť viac?

>> Zistite, prečo je správne skladovanie pneumatík tak dôležité <<

Spôsob, ktorým sú pneumatiky skladované, závisí na tom, či budú skladované na danú sezónu s ráfikmi alebo bez nich. Nižšie uvádzame pár rád, ako skladovať pneumatiky.

 • Skladovanie pneumatík bez ráfikov

Pneumatiky bez ráfikov je možné narovnať vodorovne jednu na druhú, pričom je potrebné myslieť na to, že výška musí byť obmedzená (max. 1,5 m) kvôli riziku zdeformovania pneumatík. Ďalším spôsobom je skladovať ich v zvislej polohe (kolmo) a o 90 stupňov ich čas od času pootočiť.

 • Skladovanie pneumatík s ráfikmi

Pneumatiky s ráfikmi je možné skladovať, ako budete chcieť. Môžete kolesá zavesiť na háky alebo dať na špeciálny stojan, ktorý umožňuje ich usporiadať tak, aby sa nedotýkali jedna druhej.

>> Zistite, ako skladovať pneumatiky s ráfikmi aj bez ráfikov na zimu alebo na leto <<

Keď už viete, v akých podmienkach by mali byť vaše pneumatiky na leto alebo na zimu skladované, môžete sa rozhodnúť, či na ne máte to správne miesto. Pamätajte však na to, že pokiaľ skladujete pneumatiky sami, musíte pravidelne kontrolovať ich stav.

Pokiaľ nechcete mať pneumatiky pri sebe, môžete si zaplatiť službu skladovania kolies
v servisnom centre. Čomu by ste mali venovať pozornosť pri vyberaní tejto služby? Dôležité sú nasledujúce faktory:

 • lokalita a dostupnosť – vzdialenosť servisného centra od vášho bydliska a od vašej práce,
 • podmienky v servisnom centre – pneumatiky by mali byť skladované v súlade
  s platnými normami (ETRTO)
 • rozsah skladovacích služieb – či služba zahŕňa iba skladovanie pneumatík alebo bude kontrolovaný aj ich technický stav.

>> Zistite, na čo si dávať pozor pri výbere servisného centra <<

Výmena pneumatík auta – dátumy pre výmenu zimných a letných pneumatík

Správna a včasná výmena pneumatík auta je rovnako dôležitá ako ich správne skladovanie počas zimy a leta. Najčastejšie ponúkajú výrobcovia dva druhy pneumatík – zimné pneumatiky a letné pneumatiky, takže by mali byť vymieňané dvakrát ročne.

 • Výmena pneumatík na zimu

Aj keď v Poľsku neexistujú žiadne predpisy, ktoré by prikazovali používanie zimných pneumatík v určitých mesiacoch, veľa vodičov mení svoje pneumatiky na zimné v polke októbra alebo v novembri. Bolo stanovené, že zimné pneumatiky by sa mali namontovať, keď sa teplota vo dne pohybuje pod 7°C. Pokiaľ však cestujete častejšie v noci, môžete potrebovať vymeniť pneumatiky skôr.

>> Zistite, ako skladovať zimné pneumatiky <<

Zimné pneumatiky sú odolné vo veľmi nízkych teplotách. Výrobcovia vyrábajú gumové pneumatiky s prísadami, ktoré zaisťujú flexibilitu a dobrú priľnavosť pri nízkych teplotách.
A čo viac, vzorka zimných pneumatík má poróznu štruktúru (poistky), ktorá zvyšuje priľnavosť auta na zasneženej či zľadovatenej ceste.

>> Zistite, prečo je výmena pneumatík na leto tak dôležitá <<

 • Výmena pneumatík na leto

Používanie zimných pneumatík v teplotách nad nulou, napríklad v rozmedzí 10 – 15°C nemá za následok žiadne významné skrátenie ich životnosti. Takže neexistuje žiadny konkrétny časový limit pre výmenu zimných pneumatík za ich letné náprotivky. Najdôležitejším pravidlom je nevymeniť ich príliš skoro. Námraza alebo sneh sa môžu objaviť dokonca aj
v apríli.

Letné pneumatiky majú menej poréznu štruktúru vzorky, ktorá zaisťuje lepšiu priľnavosť. Vďaka tomu produkuje menej hluku, čím sa zvyšuje komfort jazdy. Letné pneumatiky sa vyrábajú z bohatej gumy, ktorá je pomerne odolná proti horúčave a vysokým teplotám. Sú tiež vybavené obvodovými drážkami, ktoré odvádzajú vodu a minimalizujú riziko šmýkania (tzv. „aquaplanningu“).

>> Zistite, prečo by ste mali vymeniť pneumatiky na letné <<

Výmena pneumatík auta – ako spoznať opotrebovanú pneumatiku

Časté a dlhé jazdy autom, neustále sa meniace podmienky na ceste, aj nehody a havárie môžu prinútiť vodičov vymeniť pneumatiky ich áut. Keď skontrolujete nasledujúce prvky, môžete zistiť, že vaše pneumatiky potrebujú vymeniť:

 • hĺbka vzorky – pokiaľ je príliš plytká, môže sa auto nekontrolovateľne šmýkať,
 • stav vzorky alebo predku pneumatiky – musíte kontrolovať, či na pneumatike nie je nejaký defekt, pichnutie, kamienky alebo sklo a pod.,
 • vypukliny na bočných stranách pneumatiky – môžu spôsobiť poškodenie pneumatík, keď sa auto hýbe.

Chcete sa o osobnej kontrole technického stavu dozvedieť viac?

>> Zistite, ako spoznať používanú pneumatiku na auto <<