Porucha auta v zahraničí – čo robiť, keď sa vám to stane?

Chyba na aute, ktorá sa objaví vo vzdialenej krajine, obvykle nielen spôsobí stres, ale tiež znamená nemalé výdaje, ktoré nie je ľahké odhadnúť. Kvôli tomu by ste sa na prípadnú poruchu mali pripraviť, aby ste sa vyhli jej následkom. Zo všetkého najskôr by ste mali vedieť, kam sa obrátiť na pomoc a kto vám môže asistovať.

Porucha auta v zahraničí – investujte do balíčka s asistenčnými službami

Najlepšou možnosťou je samozrejme mať auto s aktívnou medzinárodnou továrenskou zárukou. Majiteľom takých áut nevzniknú žiadne náklady za opravy alebo im ich výdaje nahradia. Pokiaľ ale vaše auto túto záruku nemá, bezstarostnú dovolenku vám zaistí zakúpenie balíčka s asistenčnými službami.

Pokiaľ vo svojej poistke máte tento asistenčný balíček zahrnutý (poistenie zodpovednosti za škodu alebo poistenie škody na samotnom motore), určite sa pozrite, čo všetko kryje. Je možné, že krytie bude veľmi obmedzené. Preto stojí za to si kúpiť rozšírené poistenie, ktoré poskytuje komplexnú asistenciu v prípade poruchy auta či nehody. Pokiaľ sa rozhodnete taký balíček zakúpiť, skontrolujte si 3 veci:

  • podmienky, za ktorých budete mať nárok na náhradné auto,
  • či dostanete ubytovanie (vrátane stravy),
  • či je možné vrátiť sa domov lietadlom (v extrémnych prípadoch).

Cena takého poistenia bude omnoho vyššia, ale môže sa ukázať, že ide iba o malé percento výdajov, ktoré by ste museli uhradiť, ak by ste ho nemali. Navyše v krízovej situácii postačí iba jeden telefonát a zahraniční partneri poľských poisťovacích spoločností vám poskytnú všetku potrebnú asistenciu. Preto sa uistite, že máte číslo svojej asistenčnej služby uložené vo svojom telefóne.

Čo môžete robiť, pokiaľ nemáte poistenie auta?

Pokiaľ poistenie nemáte a auto sa vám pokazí na ceste v zahraničí, mali by ste myslieť predovšetkým na niekoľko nasledujúcich skutočností. Po prvé, v mnohých krajinách južnej Európy vás odtiahnutie a oprava auta môže vyjsť niekoľkonásobne drahšie než
v Poľsku
. Mali by ste sa vyhnúť servisom poskytovaným náhodnými ľuďmi, aby ste ešte nemali náklady spojené s neodbornými opravami.

Tiež by ste mali vedieť, že pokiaľ sa vám auto pokazí na mieste, ktoré je vzdialené od hlavných ciest, môžete si dosť dlho počkať. Pokiaľ porucha nastane, keď práve idete, môže vám situáciu znepríjemniť aj počasie, vrátane vysokých teplôt. Preto odporúčame, aby ste nikdy nikam neodchádzali bez dostatku vody – zvlášť pokiaľ idete s malými deťmi alebo staršími ľuďmi.

Ďalej tiež majte na pamäti, že mechanik, ktorý pracuje na vašom aute, si je dobre vedomý vašej situácie. Vie, že vy možno nepoznáte ich jazyk a bežnú cenu za danú službu a ste závislí na ich posúdení problémov vášho auta. Preto neodporúčame súhlasiť hneď so všetkými návrhmi – skúste o konečnej cene opravy vyjednávať než auto u mechanika v servise necháte.

A ako poslednú vec si nezabudnite na svoje cesty brať kreditnú kartu. Môžete ju potrebovať, aby ste si mohli požičať náhradné auto za vratnú zálohu.

Porucha auta na diaľnici

Najzložitejšia situácia, v ktorej sa môžete ocitnúť však je, keď sa vám auto pokazí na diaľnici. Zvlášť, keď je to v noci. Pokiaľ auto nefunguje správne, mali by ste okamžite opustiť cestu
a najlepšie ísť priamo na parkovisko alebo čerpaciu stanicu
. Pokiaľ pred sebou žiadne také miesto nevidíte, zastavte v odstavnom pruhu. Auto nechajte čo najbližšie k zvodidlám
a čo najďalej od hlavného pruhu, ako len je to možné. Nezabudnite zapnúť výstražné svetlá, obliecť si reflexnú vestu a za auto umiestniť výstražný trojuholník. Ten by mal byť vo vzdialenosti 100 metrov za autom, ale môžete ho umiestniť i až 150 metrov za autom. Zvlášť v noci tak bude zaistená bezpečnosť pre všetkých používateľov ciest.

Vaším ďalším krokom by vždy malo byť zavolanie o pomoc. Neradíme hľadať pomoc
u ostatných vodičov, ktorí sa často pohybujú vo vysokej rýchlosti – môžete byť na ceste nebezpeční. Môžete bezpečne používať špeciálne telefóny, ktoré sa nachádzajú na ceste,
a ktoré na rozdiel od vášho mobilného telefónu nebudú mať problém s príjmom. Tiež vám pomôže orientačné značenie na diaľnici – značky vám umožnia určiť svoju polohu. Na príjazd asistenčnej služby by ste mali počkať na bezpečnom mieste.

Vo väčšine európskych krajín asistenčné služby fungujú na diaľniciach rýchlo a efektívne. Pokiaľ sa auto pokazí, odtiahnu ho na najbližšie parkovisko alebo čerpaciu stanicu. Táto služba samozrejme nie jej zadarmo, preto by ste mali zvážiť zakúpenie poistenia s asistenčnou službou, než sa na svoju cestu vydáte. Tiež stojí za zváženie, či auto pred dlhou cestou nevziať na prehliadku.

Tiež by vás mohlo zaujímať: Čo môžete urobiť, aby ste sa uistili, že vaša rodina bude na dovolenke v bezpečí?