OPOTREBENIE BEHÚŇA PNEU & PRÍČINY

Rovnako ako vozidlá, vodiči a riadiace návyky sa navzájom líšia, tak nie všetky pneumatiky sú rovnaké a môžu sa opotrebovať za veľmi odlišných okolností.

Napríklad, vysoko výkonné pneumatiky pre športové vozidlá sa môžu oveľa rýchlejšie opotrebiť ako cestovné pneumatiky pre rodinný sedan. Rôzne faktory však môžu spôsobiť opotrebenie pneumatiky skôr, ako sa očakávalo, a/alebo spôsobiť nepravidelné opotrebenie a vytváranie hluku alebo vibrácií. Dvoma častými príčinami predčasného opotrebenia pneumatík a nepravidelného opotrebenia pneumatík sú nesprávny tlak a nesprávna geometria kolies.

OPOTREBENIE BEHÚŇA PNEU PRÍČINA 1: NESPRÁVNY TLAK

Ak je pneumatika nesprávne nahustená, vtedy je veľmi možné, že sa začne opotrebovať rýchlejšie a/alebo nerovnomerne. Nielen, že výrobcovia vozidiel určujú hustiaci tlak pre predné a zadné pneumatiky, aby sa optimalizoval výkon pre jazdný komfort, ovládanie a spotrebu paliva, ale pritom zohľadňujú aj opotrebenie pneumatík. Správny hustiaci tlak pomáha optimalizovať rozloženie zaťaženia vozidla, zrýchlenie, brzdenie a bočnú vodiacu silu behúňa. Ak je tlak v pneu príliš nízke, alebo príliš vysoký, kontaktná plocha behúňa pneumatiky nie je optimalizovaná na zvládnutie širokej škály úloh, ktoré by mala plniť. Týmto sa rôzne časti behúňa môžu rýchlejšie a/alebo nepravidelnejšie opotrebovať.

Skontrolujte tlak vo všetkých Vašich pneumatikách, vrátane rezervnej, každý mesiac. Takisto ich skontrolujte pred dlhou cestou, alebo ak plánujete prepravovať extra zaťaženie. Technické údaje o tlaku vzduchu v pneumatikách nájdete na štítku umiestnenom na dverách vodiča alebo pri dverách. Môžete tiež skontrolovať príručku majiteľa vozidla ohľadom odporúčaní, týkajúcich sa tlaku v pneumatikách.

OPOTREBENIE BEHÚŇA PNEU PRÍČINA 2: NESPRÁVNA GEOMETRIA KOLIES

Nastavenie kolies sa vzťahuje na nastavenie komponentov riadenia a zavesenia vozidla - systému, ktorý spája a riadi pohyb kolies. Nie je to iba o nastavení pneumatík alebo samotných kolies. Kľúčom k správnemu nastaveniu je nastavenie uhlov pneumatík a ich kontaktu s vozovkou v súlade so špecifikáciami výrobcu vozidla, týkajúcimi sa takých parametrov ako sú: odklon, zbiehavosť a uhol sklonu osi.

Nesprávna geometria kolies  môže spôsobiť nerovnomerné a predčasné opotrebenie pneumatík. Bežné nerovnomerné opotrebenia behúňa pneumatík, spôsobené nesprávnou geometriou kolies zahŕňajú:

Asymetrické opotrebovanie pneumatiky: K tomu dochádza, ak sa jedna strana blokov behúňa opotrebováva rýchlejšie ako druhá strana po obvode. Keď rukou prejdete cez bloky behúňa, budete cítiť ako keby tam boli zuby píly. Asymetrické opotrebene zvyčajne postihuje pílovité drážky na ramenách pneumatiky.