Klimatizácia – uistite sa, že je dobre udržiavaná

Klimatizácia je dnes u väčšiny áut štandard. Aj keď sa dnes za ňu ešte stále niekedy pripláca, mnoho z nás si rovnako zvolí túto cestu. Lacnejšie modely sú najčastejšie vybavené manuálnymi klimatizačnými systémami a drahšie automatickými klimatizačnými systémami, ktoré sú dostupné aj ako dvoj-, troj- alebo i štvorzónové klimatizácie.

Klimatizácia vám umožní udržiavať teplotu vo vnútri vozidla na prednastavenej úrovni nehľadiac na vonkajšiu teplotu a obmedzuje zahmlievanie okien, keď je vonku mokro. Pre väčšinu vodičov je čím ďalej ťažšie si predstaviť dlhšiu cestu bez klimatizácie, predovšetkým v horúcich dňoch, takže sa vyplatí uistiť sa, že viete, ako ju správne udržiavať.

Klimatizácia auta – prehliadka

Klimatizačný systém, ako akékoľvek iné zariadenie vo vašom aute, by mal byť kontrolovaný na zaistenie efektívneho a správneho fungovania. Prehliadku je potrebné vykonať aspoň raz za rok, ideálne na jar. Pokiaľ je však auto používané v podmienkach so zvýšeným znečistením ovzdušia, čo je obvyklé zvlášť vo veľkých mestách, odporúčame skontrolovať klimatizačný systém dvakrát ročne – ideálne na jar a na jeseň.

Bežné činnosti, ktorých cieľom je zaručiť efektívnosť zariadenia, spočívajú v(o):

  • výmene kabínového filtra,
  • odstránení plesní z výparníka,
  • vyčistení systému rozvodov vzduchu vo vnútri kabíny,
  • vyčistení prívodov vzduchu, ktoré sa nachádzajú na vonkajšku vozidla,
  • kontrole, či nie je odtokový kanál z výparníka klimatizácie zablokovaný.

Prečítajte si tiež: Kedy už sú pneumatiky zrelé na výmenu alebo ako spoznáte opotrebovanú pneumatiku?

Dezinfekcia klimatizačného systému auta

Keď začne z vášho klimatizačného systému vychádzať nepríjemný zápach, znamená to, že by ste mali z inštalácie odstrániť pleseň. Zatiaľ čo používanie vetrania auta nie je všeobecne nebezpečné pre ľudské zdravie, pokiaľ nie je systém vyčistený tak často, ako by mal byť, môže byť príčinou infekčného ochorenia dýchacích ciest vodiča či pasažierov. To spôsobujú baktérie a plesne nazhromaždené vo vetracích kanáloch.

Existuje niekoľko spôsobov dezinfekcie klimatizačných systémov:

  • ultrazvuková metóda – obsahuje použitie chemických tekutín nastriekaných pomocou špeciálneho zariadenia na odstraňovanie plesní, ktoré je vybavené vetrákom a trubicou,
  • penová metóda – základom je použitie fungicídneho spreja, ktorý sami aplikujete pomocou hadice, ktorá sa do systémov dostane zo strany motora alebo zvnútra kabíny,
  • ozónová metóda – základom je použitie zariadenia generujúceho ozón, ktoré sa umiestni na palubnú dosku blízko prúdenia vzduchu a pripojí sa k zásuvke na zapaľovač.

Pamätajte na to, že bez ohľadu na metódu, ktorou sa rozhodnete odstrániť pleseň
z klimatizačného systému, musí byť čistiaci proces vždy vykonaný súčasne s výmenou kabínového filtra, pretože pokiaľ tak neučiníte, nie je možné sa zbaviť všetkých zdrojov baktérií.

Klimatizácia auta – pridanie chladiacej látky

Chladiacu látku obsiahnutú v klimatizačnom systéme je, ako ostatné kvapaliny, potrebné pravidelne vymieňať – zostáva použiteľná na 24 mesiacov. Preto by mala byť chladiaca látka vymenená (filtrovaná) raz ročne a potom znovu doplnená. Tento úkon je možné vykonávať aj častejšie, pokiaľ si všimnete, že sa účinnosť klimatizácie znížila. V praxi to znamená, že trvá dlhšie, než sa vzduch ochladí. Dnes je navyše podľa európskych predpisov každý autoservis, ktorý navštívite, povinný skontrolovať, či je chladiaci systém plne funkčný, než do neho zamestnanci začnú doplňovať chladiacu látku (viac než 40 g).

Tiež by vás mohlo zaujímať: Zistite, na čo si dávať pozor pri výbere autoservisu

Správne používanie klimatizácie v lete

V lete používame klimatizáciu v aute častejšie a častejšie sa teplota znižuje až veľmi, pretože chceme chladnejší vzduch v čo najkratšom čase. Aby ste sa vyhli prípadným zdravotným problémom a súčasne účinne znížili teplotu v aute, dodržujte nižšie uvedené pravidlá:

  • pokiaľ bolo vaše auto rozohriate slnkom, keď bolo zaparkované, otvorte okná
    a vyvetrajte interiér vozidla, než zapnete klimatizačný systém,
  • najskôr použite vnútornú cirkuláciu vzduchu, dokiaľ sa vzduch neochladí a potom, keď sa teplota ustáli, otvorte prívod vzduchu z vonku.
  • používajte klimatizáciu iba, keď sú okná zavreté,
  • neznižujte teplotu vo vnútri vozidla na teplotu o viac než 8 – 10°C nižšiu, než je vonku.

Prečítajte si tiež: Letné pneumatiky – zistite viac o ich unikátnych vlastnostiach

Pokiaľ používate klimatizáciu v rozumnej miere a správne ju udržujete výmenou filtra, odstránením plesne a kontrolou celkového tesnenia vzduchu systému, môžete si byť istí, že vaše jazdy autom budú v horúcich dňoch pohodlnejšie. Odporúčame vám využiť služby našich autoservisov a servisných centier First Stop, aby ste sa uistili, že bola údržba vykonaná správne.