Ako znížiť spotrebu paliva? Pravidlá hospodárneho a bezpečného riadenia

Jedna zo stále sa opakujúcich sťažností mnohých vodičov sa týka skutočnosti, že ich autá spotrebovávajú viac paliva, než výrobca sľuboval. Sklamanie je obvykle spôsobené nespoľahlivými údajmi v katalógu auta. Vodiči si však často neuvedomujú, že oni sami majú veľký vplyv na zníženie a zvýšenie spotreby paliva.

Keď budete dodržiavať zásady hospodárneho riadenia, môžete za palivo za mesiac utratiť omnoho menej, a navyše môžete znížiť aj hladinu vašich emisií CO2. Udržiavaním stavu auta, pravidelnými prehliadkami a vedomejším štýlom riadenia sa spotreba paliva tiež zníži. Nižšie vám poskytneme informácie o dobrých návykoch, ktoré zásadne zvýšia vašu bezpečnosť pri jazde a znížia vašu spotrebu paliva.

1.     Kontrolovanie motora

Aj keď máte auto poslednej generácie, neznamená to, že by ste sa nemali starať o svoj motor. I také auto potrebuje svoje sviečky, vzduchový filter a zapaľovacie káble pravidelne kontrolovať. Stačí zmieniť, že filter je navrhnutý na ochranu motora pred znečistením, a keď je špinavý a zanesený, efektivita spaľovania paliva sa znižuje. Preto keď nefunguje správne filter, je potrebné viac paliva na dosiahnutie rovnakého výkonu.

2.     Správny druh motorového oleja

Motorový olej má množstvo dôležitých funkcií. Jednou z nich je znižovanie trenia a odporu
v motore. Používanie správneho druhu oleja môže tiež ovplyvniť množstvo paliva, ktoré vaše auto využije každý deň. Je to spôsobené zložitou konštrukciou motorových pohonov
a rôznymi prístupmi, ktoré volia rôzne automobilové spoločnosti.

Rada pre vodičov, ktorí chcú znížiť spaľovanie paliva, obvykle znie používať syntetické produkty s čo najnižšou viskozitou, ktorá je povolená výrobcom. Najviac minimalizujú trenie medzi pohyblivými časťami motora a najrýchlejšie sa vďaka nim dosahuje všetkých bodov, ktoré vyžadujú mazanie. Pravidelná výmena oleja zaručuje stálu viskozitu počas prevádzky motora, čo na oplátku znamená, že je možné znížiť spotrebu paliva až o 3,5 %.

3.     Správne používanie klimatizácie

Správne používanie klimatizácie môže tiež pomôcť ušetriť palivo. Koniec koncov je klimatizácia poháňaná motorom, a čím väčšia je záťaž, tým viac paliva sa využíva.

Tomuto problému sa môžete vyhnúť, pokiaľ pred cestou vyvetráte interiér svojho auta. Odporúčame otvoriť všetky dvere a okná, aby sa mohol horúci vzduch dostať z auta počas pár desiatok sekúnd. Tiež by ste mali zvážiť ochladzovanie svojho vozidla po jednotlivých etapách. Nastavte počiatočnú teplotu o niekoľko stupňov nižšie, než je teplota vonku a potom ju postupne znižujte k cieľovej teplote.

4.     Nepreťažujte kufor

Pokiaľ máte v kufri stále obrazovku, ktorú ste naposledy použili pred polrokom na dovolenke alebo lopatu, ktorú ste potrebovali na záhradu vlani na jeseň, tiež by ste mohli zistiť, že máte problém s dosiahnutím spotreby paliva, ktorú udáva výrobca. Jedna vec neznamená veľký problém, ale niekoľko vecí môže vážiť ako ďalší pasažier. Nie je príliš rozumné ani hospodárne neustále platiť za zbytočnú batožinu.

5.     Skontrolujte strechu

I strešné nosiče môžu byť na používanie drahé. I keď sa môžu počas dovolenky hodiť, jazdiť každý deň s prázdnym strešným nosičom je vyhadzovanie peňazí vo svojej najrýdzejšej podobe. Navyše staršie alebo menej aerodynamické konštrukcie nosičov môžu zvýšiť náklad na cestu aj o niekoľko zlotých na každých 100 kilometrov.

6.     Nezabúdajte na brzdy

Pokiaľ budete dodržiavať vyššie popísané rady, ale nebudú správne fungovať vaše brzdy, nič tým nezískate. Pamätajte na to, že brzdové doštičky, ktoré sa tlačia na valce sa opotrebovávajú rýchlejšie a pridávajú nadbytočný odpor pohybu auta, čím je spotreba paliva vyššia.

7.     Udržujte pneumatiky v prevádzkyschopnom stave

Jazda s tlakom v pneumatikách o 0,2 baru nižším, než sa odporúča, zvyšuje spaľovanie až o 2 %. Nahustenie pneumatík vás nič nestojí, ale keď túto záležitosť zanedbáte, budete na to doplácať z vlastného vrecka. Vyplatí sa raz za mesiac skontrolovať stav vašich pneumatík. Nezabúdajte na to, že tlak môže byť zlý už dlhú predtým, než je to znateľné iba okom.

8.     Ako znížiť spaľovanie pri riadení?

Vyššie zdôraznené faktory nie sú jedinými, ktoré ovplyvňujú spotrebu paliva. Má na to veľký a zjavný vplyv aj váš štýl riadenia. Každému je pravdepodobne jasné, že vyraziť
so zapnutými svetlami a pískajúcimi pneumatikami a jazda pri najvyššej možnej rýchlosti niekoľkonásobne zvýši spaľovanie paliva.

Pre hospodárnejšie riadenie musíte dodržiavať pár pravidiel, vďaka ktorým bude spotreba paliva vášho auta nižšia:

  • brzdite motorom – veľa vodičov robí tú chybu, že zmení rýchlosť na neutrál, keď vidí pred križovatkou, že je červená. Zvlášť v moderných autách, v ktorých zmena rýchlosti a zloženie nohy z plynu umožňuje dosiahnuť dočasné hladiny spaľovania... 0,0 litra/100 km, čo by malo byť dosť k tomu, aby to povzbudilo každého vodiča
    k zváženiu zaradenia tohto návyku,
  • nezahrievajte motor pred začatím jazdy – aj keď by ste radi rýchlejšie očistili sneh z okien alebo uľahčili motorovému pohonu naštartovať v chladnom počasí, zahrievanie nie je nutné a dokonca aj škodlivé. Správny postup je najprv odhrnúť sneh z auta, potom ho naštartovať a začať plynulú jazdu, aby mohlo auto dosiahnuť správnu teplotu,
  • uistite sa, že jazdíte plynule – pokiaľ z diaľky vidíte červenú, nezrýchľujte, aby ste prišli na poslednú chvíľu, nestojí to za to. Spomalenie je omnoho rozumnejší krok. Keď pôjdete k semaforu pomalšie, pri vašom dojazde už blikne zelená a znížite množstvo brzdenia a rozjazdov. Navyše odporúčame rovnomerné zrýchľovanie až do dosiahnutia maximálnej povolenej rýchlosti. Jazda s vyššou zaradenou rýchlosťou znamená menšie túrovanie motora, a teda aj menej spaľovania a hluku vo vnútri auta.

Dúfame, že vyššie uvedené tipy vám pomôžu s každou nádržou paliva prejsť ďalej a ďalej. Peniaze, ktoré takto ušetríte, možno určite utratiť aj lepšie.