Ako pripraviť auto na dlhšiu cestu?

Chcete na pár dní odísť a zabudnúť na všetky svoje problémy? Vyplatí sa venovať nejaký čas pred cestou príprave vášho auta, pretože neočakávané chyby môžu skrátiť váš odpočinok, na ktorý ste tak dlho čakali. Čo by ste mali v aute skontrolovať, než sa vydáte na dlhý výlet?

Dlhé cesty môžu u áut odhaliť chyby, ktoré ste si predtým nevšimli. Preto by každý vodič mal tie najzákladnejšie veci skontrolovať, než so svojím autom vyrazí na cestu. Odborníkovi
v servisnom centre First Stop zaberie technická prehliadka vášho auta pred cestou len 60 minút či menej. Pozrite sa, čo je potrebné pred cestou skontrolovať.

1. Dokumenty – poistenie a diaľničné známky

Niekedy sa vodiči na cestu pripravujú tak hekticky, že si so sebou zabudnú vziať dokumenty k svojmu autu. Alebo ešte horšie, môžete mať pri sebe všetky dokumenty, ale ukáže sa, že...platnosť vašej poslednej technickej prehliadky už vypršala alebo je už neplatné vaše poistenie zodpovednosti za škodu. Skontrolujte vo svojich dokumentoch dátumy – to je úplná nevyhnutnosť.

Pokiaľ idete do zahraničia, zistite si, aké veľké krytie poskytuje poistenie škody na samotnom motore. Zakúpte doplnkové poistenie s asistenčnou službou, pokiaľ vaša poisťovňa neposkytuje zodpovedajúcu ochranu mimo Poľsko.

Pamätajte na to, že v niektorých európskych krajinách si musíte kúpiť špeciálne diaľničné známky, aby ste mohli na ich cestách jazdiť. Túto nalepovaciu známku si môžete kúpiť už
v Poľsku – napríklad od Poľského automobilového a motocyklového združenia. Vďaka tomu sa na hraniciach vyhnete radom.

Hneď ako sa uistíte, že spĺňate všetky formálne požiadavky, pokračujte skontrolovaním technického stavu svojho vozidla.

2. Kvapaliny do auta

Kvapaliny v aute sa spotrebovávajú omnoho rýchlejšie než akékoľvek iné časti auta. Preto než vyrazíte na výlet, skontrolujte hladinu kvapalín – inak môže auto rýchlo skončiť na krajnici. Vaše auto sa môže prehriať, pokiaľ nemá dosť motorového oleja alebo chladiacej kvapaliny. Nedostatočné množstvo brzdovej kvapaliny je tiež nebezpečné.

Spotrebované kvapaliny s nezodpovedajúcimi parametrami často vedú ku chybám na aute. Zamestnanci automobilového servisného centra vám môžu pomôcť určiť kvalitu a vhodnosť chladiacej kvapaliny a brzdovej kvapaliny, ktorú používa vaše auto. Sami si tiež môžete postrážiť hladinu motorového oleja a kvapaliny do ostrekovačov. Hladinu oleja je možné skontrolovať špeciálnou mierkou, ktorá na sebe už má označenie maximálnej a minimálnej hladiny motorového oleja.

3. Brzdy musia byť v prevádzkyschopnom stave

Pokiaľ svoje auto používate iba na kratšie jazdy, nemusíte si nedostatky svojho brzdového systému všimnúť. Odhalia sa, keď sa pokúsite náhle zabrzdiť pri jazde vo vysokej rýchlosti, napríklad pri brzdení v núdzovej situácii na rýchlostnej ceste. Preto odporúčame, aby ste si svoje brzdy pred cestou skontrolovali. Počas technickej prehliadky môže mechanik posúdiť stav brzdových doštičiek, kotúčov, obložení a valcov. I znečistenie týchto súčiastok môže spôsobiť, že celý systém nebude fungovať tak efektívne.

Určite by ste mali navštíviť servisné centrum, pokiaľ ste zaznamenali, že:

  • sa predĺžila brzdná dráha,
  • brzdy vydávajú pri používaní kovový zvuk,
  • brzdový pedál nekladie odpor alebo sa niekedy trepe,
  • cítite pri používaní bŕzd zápach niečoho spáleného.

4. Tlak v pneumatikách a ich stav

Tlak v pneumatikách je zvlášť dôležitý pre bezpečnú jazdu. Príliš vysoký aj príliš nízky tlak môžu urobiť ťažším udržanie kontroly nad vaším vozidlom. Vysoký tlak v pneumatikách môže mať dokonca za následok ich prasknutie.

Tlak môžete skontrolovať špeciálnym manometrom. Odporúčame návštevu servisného centra, kde vám profesionál skontroluje nielen tlak, ale i celkový stav vašich pneumatík. Drobné poškodenie pneumatiky, ktoré nijak nenarušuje každodenné jazdy, sa môže počas dlhej cesty na horúcom asfalte premeniť v omnoho vážnejší problém. Na všetky porezania a odreniny, ktoré vám robia starosti, by sa mal pozrieť odborník. Pamätajte tiež na to, že funkčná rezerva sa tiež na ceste môže ukázať ako nevyhnutná.

Zvlášť dôležité sú tiež vzorky pneumatík – pokiaľ sú málo hlboké, zhoršuje sa priľnavosť pneumatík, zvlášť na mokrých povrchoch. Pokiaľ sú pneumatiky v zlom stave, predlžuje sa brzdná dráha a cestujúci sú vystavení nebezpečenstvu. Keď je hĺbka vzorky pneumatiky menej než 1,6 mm, musia sa pneumatiky vymeniť za nové.

5. Svetlá auta

Chýbajúce funkčné svetlá vás môžu stáť pokutu a tiež znižujú viditeľnosť vášho vozidla, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť nehody. Skontrolujte všetky svetlá na aute – stretávacie svetlá, diaľkové svetlá, parkovacie svetlá, spätné svetlá, výstražné svetlá, smerovky aj hmlovky a brzdové svetlá.

Je zložité na ceste robiť akékoľvek opravy, i tie čo sa zdajú byť drobné, zvlášť uprostred noci. Pri niektorých modelov áut je prístup k halogénovým svetlometom obťažnejší, čo vás môže donútiť urobiť si niekoľkohodinovú zastávku, a nakoniec navštíviť servisné centrum. Navyše niektoré prvky nie je možné vymeniť bez odborníka – napríklad xenónové žiarovky. Pokiaľ sa niečo stane týmto častiam, bude nevyhnutná návšteva autoservisu.

6. Autobatéria

Na dlhých výletoch je autobatéria niekedy jediným zdrojom elektriny pre nabíjačky, navigačný systém a cestovnú chladničku. Vyplatí sa dopredu skontrolovať elektrický systém, aby vás počas výletu neprekvapila vybitá batéria.

7. Výbava v súlade s predpismi iných krajín

Funkčný hasiaci prístroj a výstražný trojuholník sú nevyhnutnými súčasťami výbavy vášho auta v každej krajine. V iných krajinách môžete byť povinní cestovať s ďalšími vecami, ako je napr. reflexná vesta, ťažné lano a autolekárnička. Zvážte ich zakúpenie, pretože zaručia vašu bezpečnosť v prípade akýchkoľvek porúch auta a nehôd na akýchkoľvek cestách po celom svete.

8. Nevyhnutné náradie a náhradné diely

Aj pokiaľ ste na výlet dobre pripravení, môžu sa na ceste objaviť nečakané situácie. Stojí za to so sebou mať najdôležitejšie náradie, ako je skrutkovač a komplet kľúčov. Môžu sa hodiť, aj keď budete chcieť len vymeniť žiarovku vo svetle. Je tiež dobré kúpiť si hever a kľúče, ktoré sú potrebné na výmenu kolesa.

9. Aktuálne mapy v navigačnom systéme

Nakoniec je dobré urobiť nejaké opatrenia, aby ste sa nestratili na ceste do vašej destinácie. Inštalácia novej mapy na zariadení s GPS vám umožní vyhnúť sa cestám, ktoré sú rekonštruované a vybrať si tie nové, ktoré boli od poslednej aktualizácie mapy otvorené.