5 TIPOV NA ÚČINNÉ POUŽÍVANIE PNEMATÍK

1. NAFÚKAJTE ICH

Tlak v pneumatikách je dôležitá vec, pokiaľ ide o dlhovekosť pneumatík. Pneumatiky potrebujú správny tlak, aby boli účinné v súlade so svojim určením.  Zároveň podhustenie a prehustenie pneumatík môže mať za následok ich príliš rýchle opotrebenie, môže negatívne ovplyvňovať manipuláciu s vozidlom ako aj spotrebu paliva.  Použite merač tlaku pneumatík, aby ste boli istí, že sú správne nafúkané. Skontrolujte tlak vo svojich pneumatikách raz za mesiac, pred dlhou cestou, alebo ak musíte prepraviť väčšie zaťaženie.

Odporúčania výrobcu vozidla pre tlak v pneumatikách nájdete na štítku umiestnenom na dverách vodiča, na zárubni dverí alebo v návode na obsluhu vozidla. Pamätajte na to, že tlak v pneumatike by sa mal skontrolovať "za studena", čo znamená vtedy, ak Vaše auto nejazdilo po dobu troch hodín alebo menej ako jednu míľu pri miernej rýchlosti.

2. SPRAVTE SPRÁVNU GEOMETRIU

Ak nie sú kolesá Vášho vozidla správne nastavené, Vaše pneumatiky sa môžu rapidne opotrebiť, čo môže viesť k ich skoršej výmene. Okrem toho, vozidlo s neprávnou geometriou môže signalizovať ďalšie mechanické problémy, ktoré môžu ovplyvniť výkonnosť pneumatiky. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov si vyberte servis, ktorý používa vhodné počítačom podporované stroje a požiadajte o vytlačenie uhlov nastavenia, aby ste si ich držali vo svojich záznamoch o službách.

3. PRAVIDELNE STRIEDAJTE PNEUMATIKY

Kolesá vášho vozidla vyvíjajú sily s rôznou intenzitou v závislosti od ich polohy na vozidle, čo môže viesť k nerovnomernému opotrebovaniu behúňa. Pravidelné striedanie pneumatík (podľa odporúčania výrobcu vozidla alebo každých 10 000 km) podporuje rovnomerné opotrebovanie behúňa a pomáha pneumatike zachovať svoje vlastnosti.

4. SKONTROLUJTE VYVÁŽENIE KOLIES

Nevyvážené pneumatiky a kolesá nielenže spôsobujú nepríjemné vibrácie. Môže tiež spôsobovať nerovnomerné opotrebenie dezénu, čo ešte viac znižuje pohodlie jazdy a vedie k skoršej výmene pneumatík. Servis s elektronickou vyvažovačkou kolies pomôže Vám dosiahnuť požadovaný účinok.

5. OTÁČANIE S MENŠÍM ODPOROM

Valivý odpor je množstvo energie potrebnej na udržanie Vašich pneumatík v pohybe s rovnomerným a stabilným tempom. Toto ovplyvňuje palivovú účinnosť Vášho auta, zatiaľ čo úspora plynu je určite dobrým spôsob, aby ste si peniaze nechali vo vrecku. Výber pneumatík, akými sú napríklad pneumatiky z línie Bridgestone Ecopia, ktoré majú nízky valivý odpor, môže znížiť Vaše náklady na plyn až o 400 EUR počas celého životného cyklu